A- A A+

  

 

Napisz do nas na:
sekretariat@strazklobuck.pl

 

ul. Częstochowska 45
42-100 Kłobuck

Zadzwoń do nas:
+48 34 317 22 13

Izba Tradycji Pożarniczej

Izba Tradycji Pożarniczej przy Komendzie Powiatowej PSP w Kłobucku

Otwarcie Regionalnej Izby Tradycji Pożarniczej nastąpiło w 1978 roku, placówka powstała z inicjatywy ówczesnego kierownictwa i załogi Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Kłobucku. Początkowo był to jeden budynek, w 1987 roku wzniesiono i oddano do użytku kolejny z przeznaczeniem na pojazdy i sikawki pożarnicze.

Placówka  gromadzi pamiątki pożarnicze  udostępniane dla zwiedzających,   najczęściej grup dzieci i młodzieży szkolnej, szczególnie w miesiącu maju każdego roku.

Wśród zebranych przedmiotów znajdują się dokumenty, czasopisma strażackie, statuty i regulaminy, legitymacje służbowe, medale i odznaczenia, duża ilość fotografii, portrety działaczy pożarniczych, dyplomy, sztandary, mundury i hełmy, uzbrojenie osobiste strażaka, sprzęt pożarniczy, sikawki i pojazdy zaprzęgowe, motopompy.

Łącznie zgromadzono kilkaset eksponatów w tym wiele albumów oraz  dokumentów i wydawnictw. Wśród zbiorów wyróżnia się duża ilość prądownic wodnych, hełmów oraz lamp i pochodni strażackich na drzewcu.

Bogaty zbiór sikawek strażackich przenośnych /kilkanaście sztuk/ stanowi bardzo atrakcyjną część wystawy, wzbudzającą wielkie zainteresowanie zwiedzających.

W izbie znajduje się kilka ciekawych sztandarów strażackich i dyplomów, w tym pochodzące  z początku XX wieku.

Kącik zagraniczny, gdzie zgromadzono pamiątki przywiezione z podróży zagranicznych oraz przekazane przez delegacje z Niemiec, Litwy, Austrii, Holandii czy byłego Związku Radzieckiego stanowi ciekawe uzupełnienie zbiorów.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się zdjęcia dokumentujące uroczystości z okazji świąt strażackich i państwowych, zawodów pożarniczych, fotografie członków OSP i drużyn żeńskich  oraz młodzieżowych.

Oferta wystawiennicza obejmująca całość zbiorów prezentowana jest w pawilonie głównym , o pow. ok. 400 m2, tematycznie podzielona jest na część dokumentacyjną, sprzęt i armaturę wodną, sikawki oraz inny używany podczas akcji, dział sprzętu ochrony osobistej, mundury oraz hełmy strażackie.

Ściany izby zajmują portrety działaczy, oficerów straży, dyplomy, zdjęcia drużyn strażackich i orkiestr.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Izby Tradycji zapoznania się z historią pożarnictwa, poznaniem unikalnych eksponatów. Przed przybyciem prosimy o kontakt telefoniczny